Facebook Blog Aribilgi.comYeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Autocad te Alan ve Çevre Hesaplama Komutu ( area )
İletiTarih: 18 Mar 2012, 17:24 
Çevrimdışı
Alan ve Çevre Hesaplama (Area)
Bu komut ile kapalı veya açık olan bir şeklin alanını ve çevresini hesaplayabiliyoruz. Hesap yaptırıldıktan sonra Autocad komut satırında görüntülenir.Bu komutun Add ve Substract seçenekleri ile toplam alana diğer alanlar eklenebilir ve ya çıkarılabilir.
Komutun Kullanımı
Komut satırı: aa veya Area enter
Seçenekler gelir. Kapalı bir alanı hesaplamak için birkaç nokta tanımlamamız gerekecek. O alanı oluşturan noktalar seçildikten sonra Enter tuşuna basılır ve komut satırında sonuç görüntülenir.
Eğer alan ve çevresi hesaplanacak obje, açık veya parçalı (bütün olmayan) bir obje ise, Komut girildikten sonra, sırasıyla objeye ait tüm köşler tıklanarak, enter ile o sınırlar içerisinde kalan alanı hesaplarız.
Eğer obje bir bütün objeyse, komuta girdikten sonra “0 – enter” ile “object” seçeneği girilir ve objeyi seçerek alanını hesaplayabiliriz.
Not : Kapalı olmayan objelerin alanını veya çevresini hesaplamak için, Komut girilir ve sırasıyla objeye ait köşeler tıklanır – enter. Objenin açık olan kenarını en kısa bir yol ile kapatarak alan ve çevre ölçüsünü ekrana getirir.
Dairsel sınırları olan bir objenin alanını hesaplamak için, o objenin bir bütün haline getirilip (region ve ya pedit komutlarıyla), “object : o – enter” seçeneği ile obje seçilerek alanının hesaplanması yapılmalıdır. Aksi taktirde, alan ve çevre hesabında kesin sonuçlar elde edemezsiniz.


Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Bing [Bot] ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz

Arama:
Git: